Відділ запальної патології ока
- Головна
- Наукова робота
- Відділи
- Відділ запальної патології ока
Керівник відділу : Зборовська Олександра Володимирівна, д.м.н., ст.н.с., лікар-офтальмолог вищої категорії.
Контакти: (048) 729 84 35, 729 2228, 729 84 69
Відділ працює з 1962 року, коли був створений та очолений к.м.н. Скородинською Варварою Василівною.
До складу відділу входить відділення запальних патологій ока і мікрохірургічного лікування їх наслідків.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
Відділення увеїтів було засновано в результаті злиття відділення туберкульозу ока (зав. відділенням О.А. Петросянц) та тканинної терапії (зав. відділенням В.В. Скородинська).
З 1966 по 1987 р.р. відділення очолював проф., д.мед.н. М.І. Шпак. Під керівництвом М.І. Шпака були розроблені методи етіологічної діагностики та специфічної гіпосенсибілізації, універсальні при різних етіологічних формах увеїтів. У відділенні були розроблені методи етіологічної діагностики увеїтів шляхом виявлення вогнищевої реакції ока на бактеріальні алергени, визначена частота окремих етіологічних факторів при ендогенних увеїтах. Також були вивчені особливості клініки токсоплазмозних, стрептококових увеїтів, вперше виявлена роль умовно-патогених збудників в виникненні запального процесу в судинному тракті. Розроблені методи діагностики увеїтів за допомогою імуногенетичних та імунологічних досліджень рідкокристаличної термографії, радіоактивних ізотопів. Вивчена роль аутоалергії в патогенезі увеїтів та розроблений метод корекції цих порушень імунодепресантами.
З 1987 року відділ очолює д.мед.н., ст.н.с. В.В. Савко. Під його керівництвом була продовжена розробка методів діагностики та лікування ендогенних увеїтів, які спричинені умовно-патогенними мікроорганізмами. Вивчена та імунологічно обґрунтована роль видалення увеальної катаракти та вітректомії в попередженні загострення увеїту, досліджена роль біохімічних порушень в скловидному тілі при увеїтах та розроблений спосіб їх корекції.
З грудня 2021 відділ очолює д.мед.н., ст.н.с. О.В. Зборовська. На сучасному етапі у відділенні широко застосовуються новітні методи діагностики та лікування запальних захворювань ока. Активно застосовуються сучасні методи діагностики аутоімунних захворювань, туберкульозних та інфекційних уражень ока. У відділенні налагоджена активна та плідна співпраця з лікарями інших спеціальностей: ревматологами та фтизіатрами, стоматологами, оториноларінголами, інфекціоністами. В лікуванні застосовуються як новітні методики імуносупресії, так і поєднання медикаментозної терапії, фізіотерапевтичних методів, лазерних методів лікування. Розроблені унікальні алгоритми діагностики та лікування дозволяють досягти встановлення причини розвитку запального процесу очей у більшості пацієнтів, досягнути тривалої ремісії запального процесу та збереження і підвищення зору у пацієнтів з увеїтом.
Також у відділенні проводиться лікування дистрофічних та судинних захворювань ока: тромбозів центральної вени сітківки та її гілок, порушення кровообігу в судинах сітківки та зоровому нерві, часткові атрофії зорового нерва, діабетичної ретинопатії, діабетичної макулопатії, спадкових дистрофій сітківки, вікової макулодистрофії. У відділенні застосовується унікальна методика лікування спадкових та вроджених уражень ока: дистрофії Штадгарта, пігментного ретиніту (тапеторетинальної абіотрофії) та інших. Яка дозволяє зберегти цим пацієнтам зір протягом років. Також у відділенні проводиться діагностика та лікування уражень зорового нерву з різних причин, на підставі актуальних діагностичних алгоритмів і з застосуванням сучасних методик. Все це дозволяє з повним правом вважати відділ на сучасному етапі відділенням терапевтичної офтальмології.
СПІВРОБІТНИКИ ВІДДІЛУ
Керівник відділу : Зборовська Олександра Володимирівна, д.м.н., ст.н.с., лікар-офтальмолог вищої категорії.
Завідувач відділенням запальних патологій ока і мікрохірургічного лікування їх наслідків – Пількевич Тетяна Сергіївна, к.м.н., н.с., лікар-офтальмолог вищої категорії
Савко Валентин Владиславович, с.н.с., д.м.н., лікар-офтальмолог вищої категорії
Коновалова Наталія Валеріївна, с.н.с., д.м.н., лікар-офтальмолог вищої категорії.
Пількевич Тетяна Сергіївна, к.м.н., лікар-офтальмолог вищої категорії.
Дорохова Олександра Едуардівна, м.н.с., к.м.н., лікар-офтальмолог першої категорії.
Самолук Наталія Олександрівна, лікар-офтальмолог вищої категорії.
Горянова Ільїна Сергіївна , лікар-офтальмолог другої категорії.
Колесніченко Вікторія Віталіївна , м.н.с., лікар-офтальмолог.
ЛІКУВАЛЬНА РОБОТА
Клінічна робота проводиться у відділенні запальних патологій очей і мікрохірургічного лікування їх наслідків.
Завідуюча відділенням : Пількевич Тетяна Сергіївна, к.м.н., лікар-офтальмолог вищої категорії.
Телефони ординаторської: (048) 748 08 98, (048) 729 84 23
Телефон поліклінічного кабінету: (048) 729 83 69
Е-mail: filatov.uveitis@gmail.com
Відділення запальних патологій ока і мікрохірургічного лікування їх наслідків є провідним та єдиним центром увеїтів в Україні . У відділенні проводиться лікування хворих запальними, дистрофічними, спадковими і судинними захворюваннями сітківки, судинної оболонки ока та зорового нерва за допомогою консервативної терапії, фізіотерапевтичних методів, застосування лазерних методів лікування, застосовуються високоінформативні методи діагностики увеїтів.
У відділенні з'явився і ми вже працюємо на Laser Flare M et e r LFP 600. Це єдиний апарат на території пострадянських країн. Він дозволяє об'єктивно визначити наявність і ступінь запального процесу, його динаміку, навіть при відсутності явних клінічних ознак переднього (опосередковано середнього і заднього) увеїту. Це особливо актуально у пацієнтів з аутоімунними захворюваннями і у дітей. На сьогоднішній день він позиціонується як об'єктивна альтернатива класифікації SUN.
На базі відділу розроблені й успішно застосовуються у клінічній практиці високоінформативні методи діагностики увеїтів :
-
рання діагностика уражень зорового нерву;
-
прогнозування розвитку рецидивів увеїту;
-
етіологічна діагностика, заснована на клінічних, імунологічних, біохімічних та серологічних дослідженнях;
-
флуоресцентна ангіографія;
-
оптична когерентна томографія;
-
об’єктивні методи дослідження рівня запалення (лазерна фотометрія, контактна термографія)
Розроблено та впроваджено в клінічну діяльність високоефективні етіопатогенетичні методи лікування увеїтів :
-
Етіологічна хіміотерапія;
-
Специфічна гіпосенсибілізація;
-
Імунокорегуюча терапія;
-
Нейропротекторна терапія;
-
Поєднання (чи окреме використання) низько/високоенергетичного (лазерокоагуляція) лазерного опромінення сітківки при задніх увеїтах;
-
Антимікробна фотодинамічна терапія при запальних захворюваннях рогівки, сітківки і судинної оболонки ока, зорового нерва;
-
Фізіотерапія;
-
Імуносупресивна високоактивна терапія.
Проводиться науково-дослідна робота:
-
в області визначенні зв'язку між ступенем патохімічних змін і функціональних станів сітківки у хворих на цукровий діабет;
-
вивчається роль процесів протеолізу в патогенезі вікової макулодистрофії;
-
вивчаються клінічні форми туберкульозу очей на тлі загального туберкульозного ураження організму з супутньою патологією;
-
вивчається вплив природних біологічно активних речовин на процеси детоксикації при катарактогенезі та увеїтах;
-
вивчається патогенез та нові напрямки в лікуванні увеїтів різної етіології;
-
вивчається зміна температури поверхні ока при різних видах запалення.
При необхідності проводиться імунокорегуюча терапія. Застосовується антимікробна фотодинамічна терапія при запальних захворюваннях сітківки і судинної оболонки ока.
Широко використовуються мікрохірургічне інтравітреальне введення препаратів, введення лікарських препаратів у субтеноновий простір.
Всі методи ранньої діагностики та лікування запальних захворювань очей, що використовуються у відділі, дозволяють досягти стабілізації процесу, значного поліпшення зорових функцій у 80-85% хворих, а також запобігають розвитку рецидивів увеїту у 65-70% хворих.
ДОСЯГНЕННЯ:
1. Розроблена методика та застосовується у клініці антимікробна фотодинамічна терапія в лікуванні запальних захворювань рогівки, сітківки і судинної оболонки ока;
2. Розроблена методика та застосовується у клініці поєднання (чи окреме використання) низько/високоенергетичного (лазеркоагуляція) лазерного опромінення сітківки при передніх та задніх увеїтах;
3. Розроблено алгоритм діагностики, диференційної діагностики та лікування запальних захворювань ока;
4. Проведено дослідження гемодинаміки ока та реологічних властивостей крові при гострих та хронічних судинних оптиконейропатіях. Розроблений новий метод диференційної діагностики судинних та запальних захворювань зорового нерву.
5. Розроблений та активно застосовується метод діагностики та лікування туберкульозного панувеїту.
6. Розроблений об’єктивний метод діагностики запальних захворювань ока шляхом визначення температури поверхні ока.
7. Відділення активно приймає участь у розробці протоколів лікування запальних захворювань ока.
8. На базі відділення захищено 4 докторські та більше 20 кандидатських дисертацій, отримано 28 патентів України на винаходи, співробітники приймають участь в роботі вітчизняних та зарубіжних офтальмологічних конгресів та з’їздів. За роки роботи відділу в ньому проліковано більше ніж 70000 пацієнтів з 50 країн світу.
Усі відділи :
-
Відділ вивчення біологічної дії та використання лазерів в офтальмології