ДУ “Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П.ФІЛАТОВА НАМН України”
Академік В.П. Філатов

Діагностика

Клініка Інституту ім. В.П.Філатова оснащена найсучаснішим обладнанням для діагностики та ефективного лікування захворювань органу зору. Для досліджень застосовуються як стандартні методики діагностики органу зору, так і новітні комп'ютерні та ультразвукові методи досліджень, високий ступінь точності яких гарантує виявлення найскладніших захворювань на будь-яких стадіях розвитку.

Аберометрія - метод діагностики, що дозволяє визначити наявні в зоровій системі людини оптичні спотворення (аберації), як нижчих (короткозорість, далекозорість та астигматизм), так і вищих порядків.

Візометрія (визначення гостроти зору) - здійснюється за допомогою проектора знаків з дистанційним управлінням. Містить всі необхідні діагностичні тести, дозволяє максимально точно визначити гостроту зору і підібрати оптимальну корекцію. Є складовою частиною діагностичного офтальмологічного комплексу - так званого «робочого місця офтальмолога».

Кератометрія - оцінка кривизни передньої поверхні рогівки, яке виконується лікарем для правильного підбору і визначення сили контактних оптичних лінз, а також для діагностики кератоконуса або кератоглобуса (конічне випинання рогівки).

Кератотопографія - дослідження дає уявлення про однорідність або нерівності рогівки, і таким чином дозволяє виключити або діагностувати деякі захворювання. К. дозволяє отримати топографічну карту передньої поверхні рогової оболонки ока, яка містить в собі дані про радіус кривизни рогівки, узвишші окремих її ділянок та про зміни кривизни.

Комп'ютерна периметрія - світовий стандарт в діагностиці глаукоми, застосовується для дослідження як периферичного, так і центрального полів зору і вимірювання контрастної і порогової чутливості сітківки. Це необхідно для більш раннього виявлення, діагностики та спостереження за динамікою розвитку багатьох внутрішньоочних захворювань, в тому числі і глаукоми.

Конфокальна мікроскопія - метод, що дозволяє проводити дослідження стану рогової оболонки ока з візуалізацією тканин на клітинному і мікроструктурному рівні. Цей метод завдяки конструкції мікроскопа і його великий роздільної здатності дозволяє візуалізувати живі тканини рогівки, виміряти товщину кожного з її шарів і оцінити ступінь морфологічних порушень.

Мікроперіметрія - комбіноване використання комп'ютерної периметру і дослідження сітківки, які проводяться за допомогою фундус-камери.

Оптична когерентна томографія (Optical coherent tomography, ОКТ) - золотий стандарт у діагностиці захворювань сітківки та зорового нерва. Його називають біопсією без хірургічного втручання. Метод безконтактний, що не інвазивний, абсолютно безболісний, не має протипоказань, що володіє найбільшою в даний час роздільною здатністю. Технологія заснована на вимірюванні оптичної відбивної здатності (рефлективності) біологічних тканин. Принцип роботи аналогічний ультразвуковому дослідженню (УЗД), проте якщо в УЗД використовується ультразвук, то в ОКТ - світло. Якщо порівнювати ОСТ з ультразвуковою діагностикою, то чутливість ОКТ в 15 разів вище. ОКТ дозволяє на кілька років раніше виявити захворювання сітківки та зорового нерва (особливо глаукому), призначити вчасно лікування і запобігти втраті зорових функцій.

Пахіметрія - вимірювання товщини рогівки за допомогою ультразвуку або оптики.

Реоофтальмографія - метод, що дозволяє кількісно оцінювати стан гемодинаміки у всьому судинному тракті ока. Реоофтальмографія має досить широку область для оцінки стану кровопостачання очей при глаукомі, короткозорості та деяких дистрофічних очних захворюваннях. Цей метод зручний для контролю ефективності гіпотензивних, вазоактивних і метаболічних препаратів, що застосовуються в клініці офтальмологічних захворювань.

Ретінотомографія - дозволяє проводити діагностичний пошук ранніх ушкоджень диска зорового нерва і шару нервових волокон сітківки у пацієнтів з підозрою на глаукому, а також моніторинг оптичної нейропатії різного походження.

Рефрактометрія - об'єктивний метод визначення рефракції, що дозволяє максимально точно визначити рефракцію (вид, ступінь) і всі параметри рогівки, в тому числі кератоперіферії.

Спектральна оптична когерентна томографія - це високоінформативний метод діагностики, який дозволяє отримувати інформацію про стан сітківки та зорового нерва і виявляти їх зміни на ранніх стадіях захворювання.

Тонометрія, тонографія - контактний спосіб вимірювання внутрішньоочного тиску з цифровою індикацією результату вимірювань в мм рт.ст. За даними вимірювання можуть бути визначені гідродинамічні показники.

УЗІ ока Ультразвукове А-сканування - це визначення глибини передньої камери ока, товщини кришталика, довжини очного яблука і склоподібного тіла, навіть при непрозорих середовищах очі. А-сканування дає можливість оцінити прогресування короткозорості, точно розрахувати розмір штучного кришталика, визначити наявність і висоту сітчастих внутрішньоочних новоутворень.
Ультразвукове B-сканування призначено для дослідження внутрішніх структур ока. Використовується для діагностики відшарування сітківки, змін склоподібного тіла, навіть невидимих при звичайному огляді, пухлин ока й орбіти та визначення їх обсягу і поширеності.
 
Ультразвукова біомікроскопія біомікроскопія - метод акустичної візуалізації внутрішньоочних структур переднього сегмента ока (рогівки, райдужної оболонки, кута передньої камери і кришталика).

Флюоресцентна ангіографія - метод дослідження судин ока, заснований на їх внутрішньовенному введенні флюоресцеина (найбільш широко використовується контрасна речовина для проведення ангіографічного дослідження в офтальмології) і серійному фотографуванні.

Фосфен-діагностика дозволяє визначити електричну чутливість і лабільність сітківки ока. До показань для використання фосфен-діагностики відносять міопію, амбліопію, дистрофічні і дегенеративні захворювання зорового нерва і сітківки.